pojmy

Wednesday, April 09, 2008

BNC konektor
konektory, kterými jsou osazovány konce tenkého koaxiálního kabelu, spolu s jejich protikusy na T konektorech a síťových kartách, lze velmi snadno a rychle spojovat, protože fungují na principu tzv. bajonetového uzávěru (stačí je zasunout do sebe a trochu pootočit). Příslušné konektory jsou známy jako tzv. BNC konektory, kde písmena BNC jsou údajně zkratkou jmen tří autorů, pánů jménem Bayonett, Neil a Concelmann.

Cheapernet
tenký koaxiální kabel, o průměru cca 0,5 cm, určený pro použití v Ethernetu na bázi standardu 10Base2, se vyrábí ve dvou provedeních: jedno z nich má dvojité vodivé opletení kolem středového vodiče, a označuje se nejčastěji jako ThinNet či ThinWire, zatímco druhé provedení má pouze jednoduché vodivé opletení, a je tudíž i výrobně poněkud méně nákladné. Proto se také označuje jako Cheapernet. Často bývá rozdíl mezi oběma kabely patrný na první pohled: kabel s dvojitým opletením bývá černý, zatímco kabel s jednoduchým opletením bývá šedivý.

EAD (Ethernet Attachment Device)
jednou z velkých nevýhod Ethernetu na bázi tenkého koaxiálního kabelu (tedy Ethernetu 10Base2) je fakt, že jakákoli závada na kterémkoli konektoru rázem znemožňuje komunikaci všech uzlů, připojených k danému segmentu - neboli chyba jednoho vyřazuje z provozu všechny. Týká se to například rozpojení, či jen pouhého nedotažení bajonetových uzávěrů BNC konektorů, a může k tomu dojít velmi snadno například tehdy, když lidé přemisťují své počítače. Pro zvýšení spolehlivosti koaxiálních kabelových rozvodů, a pro umožnění alespoň nějaké mobility připojených uzlů, byl vytvořen zajímavý druh zásuvek, označovaných jako EAD zásuvky (jde o zkratku z Ethernet Attachment Device, doslova: připojovací zařízení Ethernetu). Jde v zásadě o krabičku s funkcí výhybky - z obou stran jsou na ni trvale připojeny dva konce tenkého koaxiálního kabelu. Kromě toho je možné k této krabičce připojit speciální "odbočovací" kabel (nazývaný nepříliš trefně opět jako "drop kabel"). Pokud tento "odbočovací" kabel připojen není, je krabička plně "průchozí", tj. vodivě propojuje oba konce tenkého koaxiálního kabelu, které do ní vedou. Pokud je ale ke krabičce připojen zmíněný drop kabel (což lze velmi snadno, pouhým zasunutím příslušného konektoru), dojde uvnitř krabičky k rozpojení vodivého kontaktu mezi oběma konci, a naopak k napojení těchto dvou konců na smyčku koaxiálního kabelu, kterou vytváří zmíněný drop kabel. Logika věci je taková, že "krabička" (správně: EAD zásuvka) je někde nainstalována trvale a fixně, například i pod omítkou, a stejně tak jsou k ní fixně přivedeny oba konce tenkého koaxiálního kabelu, tvořící v jistém smyslu "páteřní rozvod". Podle momentální potřeby pak může přijít někdo s drop kabelem, ten zasunout do zmíněné krabičky (a z druhé strany tento drop kabel zapojit k BNC konektoru své síťové karty), a tím se k síťovému rozvodu připojit. Pokud bude považovat za potřebné se kdykoli odpojit, může tak učinit pouhým vytažením drop kabelu z EAD zásuvky, bez nebezpečí že tím rozpojí celý koaxiální segment, který vždy musí zůstat souvislý (protože EAD zásuvka pak sama propojí oba původní konce pevných kabelů).